4. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali Başlıyor «

26 Kasım 2022 - 12:12

4. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali Başlıyor

İstanbul Experimental yürütücülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali 23 Kasım’da Salt’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek. Deneysel sinemanın güncel işlerine yer verilen Yarışma bölümünün yanı sıra gösterimler, konuşmalar ve yönetmen Stan Brakhage retrospektifinden oluşan program, sinemaseverler için kapsamlı bir seçki sunuyor.

Son Güncelleme :

22 Kasım 2022 - 11:37

EventNews
4. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali Başlıyor

İstanbul Experimental yürütücülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali 23 Kasım’da Salt’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek. Deneysel sinemanın güncel işlerine yer verilen Yarışma bölümünün yanı sıra gösterimler, konuşmalar ve yönetmen Stan Brakhage retrospektifinden oluşan program, sinemaseverler için kapsamlı bir seçki sunuyor.

Yarışma Filmleri

Sinemanın tarihsel bağlamı ışığında günümüz deneysel sinemasından örnekleri bir araya getiren “Yarışma” seçkisi, buluntu görüntüden analog filme, dijital üretim pratiklerinden animasyona 30 ülkeden 5 ayrı kategori içerisinde 58 kısa filmi izleyiciyle buluşturuyor. Başkanlığını Amerikalı yapımcı ve akademisyen Gail Sonnenfeld’ın üstlendiği jüride, Arjantinli küratör ve sanat tarihçisi Celina Marco ile Türkiye’den akademisyen Elif Akçalı ve video-fotoğraf sanatçısı Ferhat Özgür yer alıyor.

Retrospektif: Stan Brakhage (1933-2003)

Festival bu yıl, 20. yüzyıl Amerikan sinemasının öncü yönetmenlerinden Stan Brakhage’ı odağına alıyor. Küratörlüğünü Florencia Incarbone’nin üstlendiği İmgesel İçkinliğe Dalış adlı programda, kırk yıllık kariyeri boyunca iki yüzden fazla filme imza atan Brakhage’ın Dog Star Man, Eye Myth ve Mothlight gibi önde gelen eserlerine yer veriliyor.

Konuşma Programı

Arşiv ve buluntu malzemelerle çalışan sanatçıları ağırlayan “Arşivi Yeniden Düşünmek” başlıklı konuşma programı Chicago Film Arşivi ve Media Burn Arşivi iş birliğiyle düzenleniyor. Programda küratör Adam Hart, film yapımcıları Elizabeth Coffman ve Ted Hardin, Radical Software ve Raindance gruplarının kurucularından Davidson Gigliotti ile Beryl Korot gibi isimler yer alıyor. 

23-27 Kasım tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek program dâhilindeki filmler Türkçe altyazılı olarak gösterilecek; konuşmalar İngilizce gerçekleştirilecektir. 

PROGRAM 

23-27 Kasım 2022

Salt Beyoğlu, Açık Sinema

23 Kasım Çarşamba 

15.00     Yarışma | Dust of Archives, 40’

Film Diaries, Milca Jovcic, Nenad Cosic, 19’47’’, 2022, Almanya 

              Slow Truck, Jeroen Van der Stock, 19’, 2022, Japonya

16.00     Yarışma | Tangible Memories, 40’

              Datura’s Aubade, Jean-Jacques Martinod, Bretta C. Walker, 15’, 2021, ABD

              Swalesong, Jacob Cartwright, Nick Jordan, 11’05’’, 2022, Birleşik Krallık

              Time Crystals, Abinadi Meza, 5’33’’, 2021, ABD

A Wind Grazes Your Door,Jorge Castrillo, 7’31’’, 2021, İspanya

17.00     Yarışma | Found Footages, 32’

              Fragments Untitled #6, Doplgenger Collective, 6’, 2022, Sırbistan

              Mandatory Training, Patrick Tarrant, 10’15’’, 2021, Birleşik Krallık

              Press Pound to Connect, Alexander Fingrutd, 2’31’’, 2019, ABD

              The First Memory With You, Hsuan-Kuang Hsieh, 4’40’’, Tayvan

              Following Images Never Happened, Noé Grenier, 7’12’’, Fransa

18.00     Yarışma | Presage, 26’

Juliana Zuluaga, Tiagx Vélez, 26’, 2022, Kolombiya

24 Kasım Perşembe 

13.00     Konuşma: “Arşivi Yeniden Düşünmek” 

              Adam Hart, Elizabeth Coffman, Ted Hardin, Davidson Gigliotti, Beryl Korot

15.00     Yarışma | Essays #1, 40’

Everything is Hard (But Not All the Time), Francis Berry, 9’14’’, 2022, ABD

Other Tidal Effects, Sofia Theodore-Pierce, 6’45’’, 2021, ABD

Podesta Island, Stéphanie Roland, 23’24’’, 2021, Fransa

16.00     Konuşma: “Geleceğin Geçmişle İlgisi Sunar”

              Media Burn Arşivi ve Chicago Film Arşivi’nden Seçmeler 

25 Kasım Cuma 

15.00     Yarışma | Essays #2, 42’

Pneuma, Fanny Béguély, 29’14’’, 2021, Fransa 

The Museum Visits a Therapist, Mirjam Linschooten, Sameer Farooq, 19’, 2022, 

Hollanda 

16.30     Yarışma |İlk Deneyler, 62’

              Beauty and the Best,Aggie Pak Yee Lee, 11’05’’, 2022, Birleşik Krallık

              Kayayı Taşımanın Erken Evreleri, Ela Kazdal, 15’, 2022, Türkiye 

              Heimat, Giovanni Montagnana, 20’, 2021, İtalya

              Incipience, Yaroslav Bulavin, 12’01’’, 2021, Rusya

Moments, Hurshida Sherkulova, Evgeniya Papina, Surayya Tashpulatova,

6’50’’, 2022, Özbekistan

Ode to Irregularity, Regina Quinntana, 6’19’’, 2022, Meksika 

17.30     Stan Brakhage Sineması, 54’

              Cat’s Cradle, 1959, 6’18’’

              Burial Path, 1978, 8’02’’

              The Domain of the Moment, 1977, 14’35’’

              Eye Myth, 1967, 9’’

              The Garden of Earthly Delights, 1981, 1’50’’

Mothlight, 1963, 4’

The Dante Quartet, 1987, 6’

Commingled containers, 1966, 4’

              Black Ice, 1994, 2’30’’

              Stellar, 1993, 2’20’’

              Chinese Series, 2003, 2’20’’

26 Kasım Cumartesi 

13.00     Yarışma | Landscapes of Resistance, 95’

Marta Popivoda, 95’, 2021, Sırbistan

15.00     Yarışma | Deneysel Animasyon, 62’

16.30     Konuşma: Expanded Cinema and Video Art [Genleşen Sinema ve Video Sanatı]

Ted Hardin, Columbia College

18.00     Stan Brakhage SinemasıDog Star Man, 46’

Part I, 1962, 30’

Part II, 1963, 5’30’’ 

Part III, 1964, 7’30’’ 

Part IV, 1964, 6’

27 Kasım Pazar 

13.00     Yarışma | Analog Works, 31’

              Bitter Medicine, A Moon, 3’, 2022, ABD

              Into the Wild, Markus Maicher, 4’17’’, 2020, Avusturya

              Plume, Mikee Rollo, 7’20’’, 2022, Kanada

              Pushing Through, Genevieve Bélanger Genest, 8’58’’, Kanada

14.00     Yarışma | Women Minor Speculation, 59’

              Nicole Hewitt, 59’52’’, 2021, Hırvatistan 

15.30     Yarışma | Darkness Darkness, Burning Bright, 70’

              Gaelle Rouard, 70’, 2022, Fransa 

17.00     Yarışma | Anastatica, 30’

              Juana Robles, 30’, 2021, İrlanda 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Görüşme Başlat
EventNews.Online
Türkiye'nin ilk ve tek online Etkinlik Endüstrisi haber platformu EventNews.Online'a hoşgeldiniz!

Haber Merkezi
[email protected]

Reklam Servisi
[email protected]