10.Engelsiz Filmler Festivali Başlıyor -

3 Aralık 2022 - 15:16

10.Engelsiz Filmler Festivali Başlıyor

Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl 14-16 Ekim tarihleri arasında fiziksel olarak Eskişehir’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde başlayıp, 17-23 Ekim tarihleri arasında Ankara’da Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda ve çevrim içi olarak tüm Türkiye’de son dönemin seçkin uzun ve kısa metraj filmlerini seyircisiyle buluşturacak. 

Son Güncelleme :

11 Ekim 2022 - 9:51

EventNews
10.Engelsiz Filmler Festivali Başlıyor

Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl 14-16 Ekim tarihleri arasında fiziksel olarak Eskişehir’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde başlayıp, 17-23 Ekim tarihleri arasında Ankara’da Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda ve çevrim içi olarak tüm Türkiye’de son dönemin seçkin uzun ve kısa metraj filmlerini seyircisiyle buluşturacak. 

Puruli Kültür Sanat tarafından bu yıl 10’uncu kez gerçekleştirilecek Engelsiz Filmler Festivali, Türkiye ve dünya sinemasının öne çıkan, ödüllü ve sinemaseverler tarafından beğenilen filmlerini seyircisiyle buluşturmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin ilk ve tek erişilebilir film festivali olan Engelsiz Filmler Festivali’nde bugüne kadar Türkiye ve dünyadan 316 film gösterimi ve 118 yan etkinlik erişilebilir olarak çevrim içi ve fizikselde 180 binden fazla izleyiciye ulaşıldı.

FESTİVALDE YER ALAN TÜM FİLMLER BU YIL DA ERİŞİLEBİLİR VE ÜCRETSİZ

Sinemaya eşit koşullarda erişim anlayışıyla yola çıkan Engelsiz Filmler Festivali’nin programında yer alan tüm filmler bu yıl da göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı seçenekleri ile erişilebilir olarak seyirciyle buluşacak.

Festival; fiziksel gösterimlerle 14-16 Ekim tarihleri arasında Eskişehir’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, 17-23 Ekim tarihleri arasında Ankara’da Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda ve çevrim içi olarak sinemaseverlerle bir araya gelecek. Festival filmleri, web sitesinden açıklanan gün ve saatlerde salonda ve çevrim içi platform üzerinden ücretsiz takip edilebilecek. Engelsiz Filmler Festivali’nde film gösterimlerinin yanı sıra programda yer alan film ekipleri ile yapılacak söyleşiler de festivalin YouTube kanalı üzerinden erişilebilir olarak izlenebilecek.

Festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm gösterimlerini ücretsiz olarak sinemaseverlere sunacak.

FESTİVAL PROGRAMINDA BU YIL 39 ERİŞİLEBİLİR FİLM 

Toplamda 39 filmin erişilebilir olarak gösterileceği “Engelsiz Filmler Festivali”nin bu yılki programında Ulusal Uzun Film Yarışması, Kısa Film Yarışması, Çocuklar İçin, Oditoryum, Kaleydoskop ve Onlar seçkileri yer alıyor.

5 FİLM, ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI’NDA

Ulusal ve uluslararası pek çok festivalde ön plana çıkan yapımların yer aldığı Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu yıl; Emre Erdoğdu’nun Beni Sevenler Listesi, Bahman Ghobadi’nin Dört Duvar, Tayfun Pirselimoğlu’nun Kerr, Ferit Karahan’ın Okul Tıraşı ve Nazlı Elif Durlu’nun Zuhal olmak üzere 5 film bulunuyor.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nın bu yılki jürisinde yapımcı Selin Vatansever Tezcan, yönetmen Kıvanç Sezer, senarist ve yönetmen Çağla Zencirci yer alıyor.

Yarışmada jüri tarafından En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri belirlenirken; Seyirci Özel Ödülü ise izleyicilerin oylarıyla sahibini bulacak. Ödüllerin sahipleri 22 Ekim Cumartesi akşamı duyurulacak.

13 FİLM, KISA FİLM YARIŞMASI’NDA

Engelsiz Filmler Festivali kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen “Kısa Film Yarışması” ile kısa film türünün gelişimine katkıda bulunmak ve kısa filmseverler ile sinema profesyonellerini bir araya getirmek amaçlanıyor. Yarışmaya bu yıl 19 farklı ülkeden 90 kısa film başvuru yaparken; 3 yerli, 10 yabancı yapım olmak üzere toplam 7 farklı ülkeden 13 kısa film finalistler arasında bulunuyor.

Yarışmanın finalistleri arasında Ali Kıvanç Güldürür’ün Komşu Sesler (Neighbouring Sounds); Elshad Elsever’inAnahtar (The Key); Farnoosh Abedi’nin Gazcılar (The Sprayer); Hilke Rönnfeldt’in Çit (Fence); Jamilia Azizova’nın Gölgeler (Shadows); Jane Ashmore’un Aşk (Love); Jane Devoy’ın Sohbet (Chatter); Majid Mirhashemi’ninKarantina (Quarantine); Margarethe Baillou’nun Ve Böylece Başlıyorum (And So I Begin); Mehdi Mahaei’nin Galip(A Winner); Muaz Güneş’in Yasemin (Jasmine); Önder Menken’in Oyun (Game); Ziba Karamali ve Emad Arad’ın Takas (Barter) filmleri yer alıyor.  

Kısa Film Yarışması’nın bu yılki jürisinde İzmir Sefarad Kültür Festivali Yönetmeni Nesim Bencoya, yönetmen Jale İncekol ve KLAPPE AUF! Kısa Film Festivali Direktörü Andreas Grützner bulunuyor.

Bu yıl para ödülünün de dahil edildiği yarışmada jüri üyelerinin belirleyeceği En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo’ya 500’er USD, En İyi Film’e ise 1000 USD ödül verilirken; izleyiciler de verdikleri oylarla Seyirci Özel Ödülü’nü belirleyecek. Ödül alan isimler 22 Ekim Cumartesi akşamı açıklanacak.

ÇOCUKLAR İÇİN

Geleceğin sinefillerini yaratıcı filmlerle buluşturan Engelsiz Filmler Festivali’nin “Çocuklar İçin” seçkisinde bu yıl Magnus Fredriksson’un Büyük Sel (The Great Overflow); Jade Chastan, Alice Failla, Jérôme Ginesta, Justine Hermetz, Sophie Lafleur ve Vincent Lenne’nin Çocuk ve Kaz (The Child and the Goose); Asma Ghanem,Christopher Marianetti ve Alexia Webster’in Duvar Piyanosu (Wall Piano); Pauline Kortmann’ın Edgar İçin Tilki(Fox for Edgar); Ursula Ulmi’nin IDODO; Milen Vitanov, Vera Trajanova ve Metodi Litzev’in Mishou; Ezequiel Torres ve Pablo Roldan’ın Penguen ve Balina (Penguin and Whale); Alžbeta Mačáková Mišejková’nın Sakın Şişirme (Don’t Blow It Up); Leo Bruges ve David Payne’in Sanatın Esasları (Fundamentals of Art);Eva Matejovičová’nın Sığınak (Sanctuary); Lucie Sunková’nın Suzie Bahçede (Suzie in the Garden) ve Marina Rosset’in Tilkilerin Kraliçesi (Queen of the Foxes) filmleri olmak üzere 12 film bulunuyor.

ODİTORYUM

Sinemaseverleri müzikal bir yolculuğa çıkaracak olan Engelsiz Filmler Festivali’nin “Oditoryum” seçkisinde bu yıl Cem Kaya’nın Aşk, Mark ve Ölüm (Love, Deutschmarks and Death); Mariano Biasin’in Olağanüstü (Sublime) ve Mirissa Neff’in Ulusal Uyanış (This is National Wake) filmleri olmak üzere 3 film yer alıyor.

KALEYDOSKOP

Dünya sinemasının son dönemde öne çıkan, ödüllü filmlerini seyircilerin beğenisine sunan Engelsiz Filmler Festivali’nin “Kaleydoskop” seçkisinde bu yıl Tea Lindeburg’un Cennet Gibi (As in Heaven); Marie Kreutzer’in Korse (Corsage) ve Laura Bispuri’nin Tavuskuşu’nun Cenneti (The Peacock’s Paradise) filmleri olmak üzere 3 film bulunuyor.

ONLAR

Bu yıl Engelsiz Filmler Festivali’nde ilk kez yer alacak “Onlar” seçkisinde Andreas Dresen’in Rabia Kurnaz, George W. Bush’a Karşı (Rabia Kurnaz vs. George Bush), Julie Bezerra Madsen’in Görülmeyi Bekleyenler (All that Remains to be Seen) ve Ali Asgari’nin Yarına Kadar (Until Tommorrow) filmleri olmak üzere 3 film yer alıyor.

Programında yer verdiği tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile sinemaseverlerle buluşturan “Engelsiz Filmler Festivali”, yan etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştiriyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Görüşme Başlat
EventNews.Online
Türkiye'nin ilk ve tek online Etkinlik Endüstrisi haber platformu EventNews.Online'a hoşgeldiniz!

Haber Merkezi
[email protected]

Reklam Servisi
[email protected]